Mažosios Bendrijos privalumai ir trūkumai

 

Mažosios Bendrijos privalumai

Didžiausias MB privalumas – nereikia įstatinio kapitalo. Steigiant UAB reikia turėti 10 tūkstančių litų.

Antrasis privalumas tas, jog MB - ribotos atsakomybės įmonė. Bankroto atveju jos savininkai atsakys tik įmonės kapitalu bei turtu, įsipareigojimai nebus nukreipti į jų asmeninį turtą.

Mažųjų bendrijų įstatymo projekte numatoma, kad šios veiklos formos steigimo procedūra bus itin paprasta: nereikės atidaryti banko sąskaitos įnešant kapitalą, reikia duomenis bus galima pateikti ir internetu. MB steigimo dokumentų nereikia tvirtinti pas notarą – tai leis sutaupyti dar keletą litų.

Galiausiai, mažosiose bendrijose numatytas pelno išmokėjimas avansu. Uždaroje akcinėje bendrovėje pelnas išmokamas tik kartą per metus. Mažojoje bendrijoje dalyviai, pavyzdžiui, kartą per ketvirtį galės dalį pelno išsimokėti avansu.

Su mažosios bendrijos vadovu sudaroma civilinė (paslaugų) sutartis.

Kadangi su mažosios bendrijos vadovu sudaroma ne darbo sutartis, o civilinė (paslaugų) sutartis, tai nuo atlyginimo, gauto pagal tokią sutartį, Sodros įmokos neskaičiuojamos ir vadovas (jeigu jis nėra MB narys) nėra privalomai draustas.

Mažosios Bendrijos Trukumai

Skirtingai nuo UAB, reikia mokėti kiekvienam MB nariui po 90 Lt/mėn. PSD mokestį (kaip ir indvidualios įmonės savininkui).

MB-steigėju skaičius apribotas iki 10 asmenų.

Valdymo organas – nariu susirinkimas, kiekvienas narys po 1 balsa turi.

Lesu asmeniniams poreikiams gali gauti tik MB nariai, turi pasirasomas lesu paemimo dokumentas.

Pelno dalis, skirta MB nariams, skirstoma kiekvienam nariui, proporcingai jo inasu didziui – sudetingesnis skaiciavimas.

Jeigu metu pabaigoje susidaro nuostolis, tai narys turi grazinti visas sumas, kurias jis gavo kaip avansini pelna.

Maziuju bendriju nariams ismoketoms ismokoms GPM 15 %, ismokoms is pelno GPM 20 %.

Jeigu deklaruojamos Maziuju bendriju nariams ismoketos ismokos kaip su darbo santykiais, tai nuo ju mokama 29,7 % ir 9% Sodros mokesciai.

Mažosios bendrijos narys negali turėti darbo santykių su mažąja bendrija.

Nuo 2015 m. kiekvienas MB narys bus privalomai apmokestinamas sodra nuo MMA.